Sonu 'EZ' İle Biten Kelimeler

Casper

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda dikkatimi çeken bir şey var. Oyunlarda, forumlarda sürekli "EZ" ile biten kelimeler görüyorum. Mesela, "Fotosentez", "Mayonez", "Çerez" gibi. Sizce bu kelimelerin bir özelliği veya anlamı var mı? Benim aklıma gelen birkaç kelime var: Fotosentez, Çerez, Mayonez. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben de bu tür kelimeleri sıkça duyuyorum. Özellikle bilim ve yemek kategorilerinde bu tür kelimelerin sıkça kullanıldığını fark ettim. Mesela, "Protez" sağlık sektöründe, "Pekmez" ise yemekte kullanılıyor. Sanırım bu kelimelerin bir özelliği yok, sadece dilimize yerleşmişler.

Bu kelimelerin bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Sadece dilimizde sıkça karşımıza çıkan kelimeler. Örneğin, "Trapez" matematikte, "Körfez" coğrafyada kullanılıyor. Yani her alanda varlar, öyle görüyorum.

Selam arkadaşlar, bence de bu kelimelerin bir özelliği yok. Sadece dilimizde sıkça kullanılan kelimeler. "Eğrez", "Falez", "Firez" gibi doğa ile ilgili kelimeler de var. Yani her alanda bu tür kelimelerle karşılaşabiliriz.

Selamlar! Ben de katılıyorum, bu kelimelerin bir özelliği yok. Sadece dilimizde sıkça kullanılıyorlar. "Melez", "Ortez", "Ölmez" gibi kelimeler de var. Yani bu kelimelerin bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.

Merhaba, bence de bu kelimelerin bir özelliği yok. Sadece dilimizde sıkça kullanılıyorlar. "Çepez", "Çömez", "Diyez" gibi kelimeler de var. Yani bu kelimelerin bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.

Selam, bence de bu kelimelerin bir özelliği yok. Sadece dilimizde sıkça kullanılıyorlar. "Ançüez", "Çerkez", "Erimez" gibi kelimeler de var. Yani bu kelimelerin bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.