Windows 10'a Geçiş: Lisans Aktifleşmezse Geri Dönüş Mümkün mü?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Laptopumda Windows 11 lisanslı OEM sürümü mevcut ve şu anda kullanıyorum. Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum, ancak lisansın aktifleşmeme ihtimalinden endişe duyuyorum. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsam, tekrar geri Windows 11'e dönebilme imkanım var mı? Bunun hakkında bilgi almak istiyorum.

Öncelikle, endişelerinizi anlıyorum ve Windows 10'a geçiş sürecinde lisans sorunları yaşamamanız için size yardımcı olmak istiyorum. Windows 10'a geçiş yaparken lisansınızın geçerli kalması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Windows 11 lisans anahtarınızı not alın: Bu, lisans aktifleştirme sürecinde gerekli olacaktır. Lisans anahtarınızı öğrenmek için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme yolunu izleyin.
  2. Windows 10 ISO dosyasını indirin: Microsoft'un resmi web sitesinden Windows 10 ISO dosyasını indirin ve bir USB belleğe yazdırarak önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturun.
  3. Windows 10'u yükleyin: Önyüklenebilir USB sürücüyü kullanarak Windows 10'u bilgisayarınıza yükleyin. Kurulum sırasında, daha önce not aldığınız Windows 11 lisans anahtarını girin.
  4. Lisansı aktifleştirin: Windows 10 kurulumu tamamlandığında, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme bölümünden lisansınızın aktifleştirilip aktifleştirilmediğini kontrol edin. Eğer aktifleştirilmediyse, "Ürün Anahtarı Değiştir" seçeneğini kullanarak tekrar Windows 11 lisans anahtarını girmeyi deneyin.
Eğer tüm bu adımlara rağmen lisansınızı aktifleştiremezseniz ve geri dönmek isterseniz, Windows 11 ISO dosyasını Microsoft web sitesinden indirip, adımları tekrar uygulayarak Windows 11'e geri dönebilirsiniz. Bu süreçte, önceden not ettiğiniz Windows 11 lisans anahtarını kullanarak yeniden etkinleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

Unutmayın ki, işletim sistemlerini değiştirirken önemli verilerinizi yedeklemek önemlidir. Böylece veri kaybı yaşamadan güvenle geçiş yapabilirsiniz. Başarılar dilerim!