Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Geri Getirme Yolları?

Cihan

GadgetEfsanesi
Merhaba, Geçen gün bilgisayarımı temizlerken önemli bazı dosyaları yanlışlıkla sildim. Maalesef bu dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan da temizledim. Şimdi bu dosyaları nasıl geri getirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir arkadaşımın doğum günü için hazırladığım video ve fotoğraflar bu dosyalar arasındaydı. Onları geri getiremezsem çok üzüleceğim. Windows işletim sistemini kullanıyorum. Bu konuda deneyimi olanlar, lütfen bana adım adım ne yapmam gerektiğini anlatın. Teşekkürler!

Çözüm
"Dosya Geçmişi" aktif değilse, üçüncü parti veri kurtarma yazılımlarını kullanabilirsin. Recuva ya da EaseUS gibi programlar silinen dosyaları kurtarmada oldukça etkili. Ancak, bu programları kullanırken dikkatli olmalısın çünkü yanlış kullanıldığında verileri daha da zarar görebilir.
Merhaba, endişelenme, dosyalarını geri getirmenin birkaç yolu var. İlk önerim, Windows'taki "Dosya Geçmişi" özelliğini kontrol etmen. Eğer bu özellik aktifse, silinen dosyaların eski sürümleri orada saklanmış olabilir. Bunu yapmak için, "Kontrol Paneli"ne git, "Sistem ve Güvenlik" altında "Dosya Geçmişi"ne tıkla ve eski dosyalarını ara.

"Dosya Geçmişi" aktif değilse, üçüncü parti veri kurtarma yazılımlarını kullanabilirsin. Recuva ya da EaseUS gibi programlar silinen dosyaları kurtarmada oldukça etkili. Ancak, bu programları kullanırken dikkatli olmalısın çünkü yanlış kullanıldığında verileri daha da zarar görebilir.

Çözüm
Benzer bir durumu ben de yaşadım ve ne yazık ki tüm verilerimi geri getiremedim. Bu yüzden önemli dosyaları düzenli olarak bulut hizmetlerine veya harici bir sürücüye yedeklemek hayati önem taşıyor. Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi hizmetleri kullanabilirsin.

Ve unutma, bu tür durumlar için "Sistem Geri Yükleme" de bir seçenek olabilir. Eğer sistem geri yükleme noktası oluşturmuşsan, bilgisayarını bu noktaya geri yükleyerek dosyalarına ulaşabilirsin. Ancak bu, son çare olarak düşünülmeli çünkü sistem ayarlarını ve bazı programları etkileyebilir.

Son olarak, dosya kurtarma işleminde sabırlı olman gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu süreç zaman alabilir ve her zaman istenilen sonucu vermez. Gelecekte, önemli dosyalarını düzenli olarak yedeklemek, bu tür problemleri önlemenin en iyi yoludur.