0555 555 15 00 Numarası Dolandırıcı mı?

Casper

Registered
Son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir sorunu sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum. Geçenlerde telefonuma "0555 555 15 00" numarasından bir arama geldi. Arayan kişi, önemli bir konu hakkında bilgilendirmek istediğini söyledi. Ancak, bu tür aramaların dolandırıcılık amaçlı olabileceğini duymuştum. Bu yüzden, arayan kişiye güvenip güvenmemekte tereddüt ettim.

Araştırmalarıma göre, bu numara Türk Telekom firmasına aitmiş. Ancak yine de içim rahat etmedi. Sizce bu numara güvenilir mi? Ya da benzer bir durumla karşılaşan oldu mu aranızda? Tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Merhaba Casper, ben de birkaç kez bu numaradan arandım. Genellikle resmi kurumlar veya bankalar tarafından kullanılan bir numara gibi görünüyor. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Eğer arayan kişi kişisel bilgilerinizi istiyorsa, kesinlikle paylaşmayın ve aramayı sonlandırın

Selam, ben de bu konuda biraz araştırma yaptım. Bu numara gerçekten de Türk Telekom'a aitmiş. Ama unutmayın ki dolandırıcılar da gerçek numaraları taklit edebilirler. En iyi yöntem, arayan kişinin kimliğinden şüpheleniyorsanız, doğrudan kurumun resmi numarasını arayıp teyit etmektir.

Benzer bir durumla karşılaştım ve arayan kişi benden para transferi yapmamı istedi. Hemen anladım ki bu bir dolandırıcılık girişimi. Bu yüzden, eğer arayan kişi sizden para veya kişisel bilgiler istiyorsa, muhtemelen dolandırıcıdır.

Merhaba arkadaşlar, önemli bir noktayı hatırlatmak isterim. Eğer şüpheli bir arama alırsanız, arayan kişiye hiçbir şekilde bilgi vermeyin ve hemen telefonu kapatın. Daha sonra, ilgili kurumun resmi web sitesinden veya güvenilir kaynaklardan numarayı kontrol edebilirsiniz.

Selam Casper, bu tür durumlar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Ben de senin gibi birkaç kez arandım ve her seferinde arayan kişiyi sorguladım. Eğer arayan kişi gerçekten resmi bir kurumdan arıyorsa, sizi anlayışla karşılayacak ve gerekli bilgileri verecektir. Şüpheli davranıyorlarsa, muhtemelen dolandırıcıdırlar.

Yeni Konular