0xc0000428 Hatası Nedir?

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, Geçen gün bilgisayarımı Windows 10'a yükseltmeye çalıştım. Ancak, yükleme işlemi sırasında "0xc0000428" hata koduyla karşılaştım. Bu hata, yükleme işlemi başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkıyor ve "Dijital imza bulunamadı" gibi bir mesaj alıyorum. Bu durum, Windows yüklemesinin tamamlanmasını engelliyor ve oldukça can sıkıcı. Bu hata kodunun ne anlama geldiğini ve nasıl düzeltebileceğimi bilen var mı?

0xc0000428 Hatası Nedir?

Çözüm
Selam Xanadu, bu hata genellikle Windows yükleyicisinin dijital imzasının doğrulanamamasından kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için ilk olarak BIOS/UEFI ayarlarınıza girerek "Secure Boot" özelliğini devre dışı bırakmayı deneyin. Bu özellik, bazen eski veya uyumsuz Windows yükleme medyaları ile sorunlara neden olabilir.
Selam Xanadu, bu hata genellikle Windows yükleyicisinin dijital imzasının doğrulanamamasından kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için ilk olarak BIOS/UEFI ayarlarınıza girerek "Secure Boot" özelliğini devre dışı bırakmayı deneyin. Bu özellik, bazen eski veya uyumsuz Windows yükleme medyaları ile sorunlara neden olabilir.

Çözüm
Merhaba, hata mesajında "Dijital imza bulunamadı" ifadesi geçiyorsa, bu, yükleme medyanızın bozulmuş olabileceğine işaret eder. Yükleme medyanızı yeniden oluşturmayı deneyin. Windows'un resmi web sitesinden güncel bir ISO dosyası indirip, güvenilir bir araç kullanarak USB belleğe yazdırın.

Cihan'ın dediği gibi, yükleme medyanızın doğru ve güncel olması çok önemli. Eğer Windows'u bir DVD üzerinden yüklüyorsanız, diskin çizik veya zarar görmüş olup olmadığını kontrol edin. Bazen fiziksel medyalardaki küçük hatalar bile yükleme sırasında bu tür hata kodlarına yol açabilir.

Xanadu, bir diğer olasılık olarak, bilgisayarınızın donanımında bir sorun olabilir. Özellikle, RAM ve sabit disk gibi bileşenlerdeki hatalar, yükleme işlemini engelleyebilir. Bu bileşenleri kontrol etmek veya test etmek, sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Merhaba, eğer tüm bu adımlar işe yaramazsa, sisteminizin güncel BIOS/UEFI sürümüne sahip olduğundan emin olun. Eski bir BIOS sürümü, yeni işletim sistemleriyle uyumsuzluk sorunlarına yol açabilir. Üreticinin web sitesinden en son BIOS güncellemesini kontrol edin ve gerekirse güncelleyin.

Herkese teşekkürler! BIOS'ta Secure Boot özelliğini devre dışı bıraktıktan ve yükleme medyamı yeniden oluşturduktan sonra, Windows'u başarıyla yükleyebildim. Sorun çözüldü.