10. Sınıf Kaç Dersten Kalırsak Sınıfta Kalırız?

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, 10. sınıfta kaç dersten kalırsak sınıfta kalırız? Bu konuyu çok merak ediyorum çünkü çevremde farklı bilgiler duyuyorum. Özellikle yeni yönetmelikler ve değişen kurallar göz önüne alındığında işin içinden çıkamıyorum. Bu konuda kesin ve güncel bilgiye sahip olan var mı?

Çözüm
Arkadaşlar merhaba, benim küçük kardeşim de 10. sınıfta ve benzer bir durum yaşadı. 3 dersten kaldığı için sorumlu geçti ama 4 dersten kalsaydı sınıfta kalacaktı. Okul yönetimi net olarak bu şekilde bilgilendirdi. Bu yüzden bence en garanti yol, derslerden kalmamak için ekstra çaba göstermek.
10. sınıfta 4 dersten kalırsan sınıfta kalırsın. Eğer sadece 3 dersten kalırsan, bu derslerden sorumlu geçebilirsin ve bir sonraki yıl bu derslerin sınavlarına girerek geçme şansın olur. Ancak 4 veya daha fazla dersten kalırsan maalesef sınıf tekrarı yapmak zorundasın.

Enes’in dediği doğru ama bazı okullarda esneklik olabiliyor. Özellikle performansın yıl boyunca iyiyse ve öğretmenler olumlu görüş bildirirse, bazen 4 dersten kalsan bile sorumlu geçiş yapma şansı tanıyabiliyorlar. Yine de bu durum okul yönetiminin inisiyatifine bağlı.

Merhaba, ben de 10. sınıfta 4 dersten kalınca sınıfta kalındığını duydum. Ayrıca bazı derslerin daha kritik olduğunu, örneğin matematik veya Türkçe gibi ana derslerden kalmanın diğer derslere göre daha önemli olduğunu söyleyenler var. Bu yüzden bu derslere özellikle dikkat etmen gerekebilir.

Arkadaşlar merhaba, benim küçük kardeşim de 10. sınıfta ve benzer bir durum yaşadı. 3 dersten kaldığı için sorumlu geçti ama 4 dersten kalsaydı sınıfta kalacaktı. Okul yönetimi net olarak bu şekilde bilgilendirdi. Bu yüzden bence en garanti yol, derslerden kalmamak için ekstra çaba göstermek.

Çözüm
Selamlar, eğer derslerden kalma konusunda endişen varsa, yazın özel ders veya kurs alarak eksik olduğun konuları telafi etmeni öneririm. Bu şekilde hem bilgilerini tazeleyip eksiklerini kapatabilirsin hem de kalma riskini en aza indirgemiş olursun.

Evet arkadaşlar, ben de bu konuda araştırma yaptım. 10. sınıfta eğer 3 dersten kalırsanız, bu derslerin yazılılarından sorumlu olarak geçebilirsiniz. Ama 4 dersten kalırsanız, sınıf tekrarı yapmanız gerekiyor. Her okulun yönetmeliği farklılık gösterebilir ama genel kural bu şekilde.

Sınıf tekrarı yapmak istemiyorsan, özellikle temel derslerdeki notlarını yüksek tutmalısın. Yan derslerdeki not kayıpları telafi edilebilir ama ana derslerdeki düşük notlar daha ciddi sonuçlar doğurur.

Okulda rehberlik servisiyle konuşmanı öneririm. Onlar genellikle bu tür durumlarla ilgili en güncel bilgiye sahip oluyorlar ve sana nasıl bir yol izlemen gerektiği konusunda yardımcı olabilirler.

Yeni Konular

Geri