9. Sınıfta Kaç Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır?

2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olacak yeni yönetmeliğe göre, liselerde 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Yani 9. sınıfta 4 veya daha fazla dersten kalırsan sınıfta kalıyorsun. Bu bilgi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı.

Detaylı bilgi vermek gerekirse, bu yönetmelik sadece bu yıl liseye başlayan 9. sınıf öğrencileri için geçerli. Diğer sınıflar eski uygulamaya tabi olacak. Yani üst sınıflarda okuyan öğrenciler için yönetmelikte bir değişiklik yok. Bu nedenle, 9. sınıf öğrencilerinin ders notlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Evet, aynen öyle. Ama sorumlu geçme hakkınız var mı? Mesela bazı durumlarda, yıl sonu ortalaması ile geçebiliyorsunuz. 2-3 dersten kalanlar, eğer yıl sonu ortalaması 50 ve üzeri olursa sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilirler. Ama 4 veya daha fazla dersten kalırsanız, ortalama ne olursa olsun sınıf tekrarı yaparsınız.

Ben de buna ek olarak şunu söylemek istiyorum: Eğer derslerde zorlanıyorsanız, ek ders veya özel ders almayı düşünebilirsiniz. Özellikle matematik ve fen gibi derslerde zorlanan çok öğrenci oluyor. Ek destekle bu dersleri geçmek daha kolay olabilir.

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, düzenli çalışmak ve eksik olduğun konuları öğretmenine sormak çok önemli. Dersleri yıl içinde takip ederek geçmek, dönem sonu stresini azaltır ve daha iyi sonuçlar almanı sağlar.

Bir diğer önemli konu ise ders çalışma alışkanlıkları. Günlük çalışma programı oluşturmak, zaman yönetimini öğrenmek ve verimli çalışma tekniklerini uygulamak başarıyı artırır. Özellikle sınav dönemlerinde bu yöntemler çok işinize yarayacak.

Son olarak, derslerinize düzenli olarak çalışın ve sınıfta aktif olun. Öğretmenler, derse katılımınızı ve çabalarınızı da değerlendirir. Sınıfta aktif olan öğrenciler, bazen ekstra puanlar alarak sınıfı geçebilirler.

Yeni Konular

Son mesajlar

Geri