Akıllı Telefon İthalatında Gözetim Uygulaması Değişikliği

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Enes
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes

Administrator
Yönetici
Ticaret Bakanlığı tarafından akıllı telefon ithalatında uygulanan ithalat gözetim uygulamasında yapılan değişiklik geri alındı. Buna göre, daha önce 200 dolardan 350 dolara yükseltilen sınır, yeniden 200 dolara çekildi.

2020 yılında, yerli üreticiyi korumak amacıyla Ticaret Bakanlığı. 200 dolar altında olan akıllı telefonların sadece bakanlık izniyle ithal edilebileceği bir uygulama başlatmıştı. Bu uygulama 28 Mart’ta yapılan düzenleme ile 350 dolara yükseltilmişdi. Ancak kısa süre sonra iptal edilmiştir.

Akıllı telefon ithalatında yapılan bu düzenleme, özellikle giriş ve orta segmentteki. Akıllı telefonların fiyatlarında büyük bir artışa neden olacaktı. Örneğin, 150 dolarlık bir akıllı telefon, bu düzenleme ile 4-5 bin TL yerine. 10 bin TL seviyelerine çıkacaktı.

akilli-telefon-1024x576.jpg

Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile birlikte bu düzenleme iptal edildi. Akıllı telefonlar için ithalat gözetim uygulaması sınırı tekrar 200 dolara çekildi. Bu durum, tüketicilere daha uygun fiyatlara sunma imkanını geri getirdi.

Diğer yandan, robot süpürge ve benzeri teknolojik cihazlar için uygulanan ithalat gözetim uygulamasında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu cihazlar için uygulanan sınırlamalar ve gözetim belgesi zorunluluğu devam etmektedir.

Akıllı Telefon

Sonuç olarak, akıllı telefon ithalatındaki gözetim uygulamasında yapılan değişiklik, tüketiciler için olumsuz sonuçlar doğurabileceği gerekçesiyle iptal edildi. İthalat gözetim uygulamasının sınırı, eski haline döndürülerek tekrar 200 dolara indirildi.

Akıllı Telefon İthalatında Gözetim Uygulaması Değişikliği İptal Edildi yazısı ilk önce TurkGadgets üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...

Geri