AMD’nin Güç Üstünlüğü Intel’e Karşı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Enes
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes

Administrator
Yönetici
AMD, 3D V-Cache teknolojisi sayesinde Intel ile olan rekabetinde avantaj sağlamıştır. “Meet The Expert” adlı web seminerinde, şirket yeni Ryzen 7000 ve 5000 modellerini tanıtmıştır.

Seminer, tamamen yeni piyasaya sürülen Ryzen 7000X3D CPU’lara odaklanmıştır. AMD yetkilileri, Intel yerine AMD platform seçmenin getirdiği avantajlara dikkat çekmiştir. Öncelikle, 3D V-Cache destekli çipler oyunlarda Intel 13. Nesil Raptor Lake rakiplerine göre daha performanslıdır ve güç verimliliği açısından da üstündür.

AMD-Inteli-Guc-Tuketim-Degerleri-Uzerinden-Vurdu2-1024x570.webp

AMD, sunumlarında Core i9-13900KS ile rekabet eden Ryzen 9 7950X3D’i kıyaslamıştır. Ancak Intel’in amiral gemisi 6.0 GHz saat hızına erişebilirken, AMD’nin Core i9-13900K ile rekabet eden üç Ryzen 9 işlemcisi bulunmaktadır: 7900X3D, 7950X ve 7900X. Ayrıca, Core i9-12900K ve Core i7-13700K modellerine karşılık Ryzen 7 7800X3D ve Ryzen 9 5900 gibi işlemciler de hala piyasada mevcuttur.

AMD-Inteli-Guc-Tuketim-Degerleri-Uzerinden-Vurdu3-1-1024x556.webp

600 serisi anakartlarda bulunan PCIe desteği de bir avantajdır. X670E ve B650E anakart serileri daha fazla PCIe şeridine sahiptir. Ayrıca CPU PCIe şeritlerinde depolama ve GPU aynı anda kullanıldığında kısıtlama gerçekleşmez. Ancak Intel platformunda ise PCIe Gen5 donanımlar bir arada kullanıldığında birincil yuva 8 şeritle sınırlı.

AMD-Inteli-Guc-Tuketim-Degerleri-Uzerinden-Vurdu-1024x576.webp

AMD’nin en büyük avantajı ise Ryzen 7000X3D serisiyle yakalanan TDP değerleridir. Ancak Ryzen 9 yongalar Intel Core i9 ailesine göre çok daha az güç tüketir. Ayrıca AMD, “yüksek sonuçlar elde etmek için güce aç bir işlemciye ihtiyacınız yok” şeklinde açıklama yapmıştır.

AMD’nin Güç Üstünlüğü Intel’e Karşı yazısı ilk önce TurkGadgets üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...

Yeni Konular

Son mesajlar

Geri