Antimalware Service Executable Nedir ve Neden Sürekli Çalışır?

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda bilgisayarımın performansında ciddi düşüşler yaşamaya başladım. Görev Yöneticisi'ni açtığımda, "Antimalware Service Executable" adlı bir sürecin çok fazla CPU ve bellek kullandığını fark ettim. Bu sürecin ne olduğunu ve neden sürekli çalıştığını anlamaya çalışıyorum. Bilgisayarımda zararlı bir yazılım mı var, yoksa bu normal mi? Yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Eğer başka bir antivirüs programı kullanıyorsanız, Windows Defender otomatik olarak devre dışı kalacaktır. Ancak bu yöntemi kullanmak istemiyorsanız, Defender Control gibi üçüncü parti yazılımlarla Windows Defender'ı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazılımlar, Defender'ı tamamen kapatarak sistem performansını artırmanıza yardımcı olurç
Antimalware Service Executable, Windows Defender'ın arka planda çalışan bir servisidir. Bu servis, bilgisayarınızdaki dosyaları ve uygulamaları sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Bu yüzden, özellikle bilgisayarınızda büyük bir dosya açtığınızda veya yeni bir yazılım yüklediğinizde bu sürecin CPU ve bellek kullanımının arttığını görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur ve bilgisayarınızı güvende tutmak için gereklidir

Eğer bu işlem çok fazla kaynak tüketiyorsa, Windows Defender'ın gerçek zamanlı korumasını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Ancak, bu durumda bilgisayarınızın güvenliği risk altına girebilir. Başka bir antivirüs programı kullanarak Windows Defender'ı devre dışı bırakabilir ve sistem kaynaklarınızı daha verimli kullanabilirsiniz

Merhaba, ben de benzer bir sorun yaşamıştım. Antimalware Service Executable işleminin aşırı kaynak kullanmasını azaltmak için zamanlanmış taramaları değiştirebilir veya geciktirebilirsiniz. Windows Defender ayarlarına giderek taramaların bilgisayarınızı aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer başka bir antivirüs programı kullanıyorsanız, Windows Defender otomatik olarak devre dışı kalacaktır. Ancak bu yöntemi kullanmak istemiyorsanız, Defender Control gibi üçüncü parti yazılımlarla Windows Defender'ı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazılımlar, Defender'ı tamamen kapatarak sistem performansını artırmanıza yardımcı olurç

Çözüm
Antimalware Service Executable işleminin yüksek CPU kullanımını azaltmanın bir diğer yolu, bu servisin belirli dosya veya klasörlerde tarama yapmasını engellemektir. Windows Defender ayarlarından tarama dışı bırakılacak dosya ve klasörleri belirleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemi dikkatli kullanmanız gerekir, çünkü dışarıda bırakılan dosyalar taranmayacak ve potansiyel tehdit oluşturabilir.

Windows Defender'ın arka planda sürekli tarama yapması nedeniyle bazen yüksek sistem kaynağı kullanımı gözlemlenebilir. Bu nedenle, özellikle düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda bu işlemin performans etkisi daha belirgin olabilir. Daha hafif bir antivirüs çözümü kullanmak veya Windows Defender'ın tarama ayarlarını optimize etmek performansınızı artırabilir