Eski Windows Dosyaları Nasıl Silinir?

Türk

GadgetEfsanesi
Merhaba, Geçenlerde bilgisayarıma Windows'un yeni bir sürümünü yükledim. Yükseltme sonrası eski Windows dosyaları (Windows.old klasörü) diskimde çok yer kaplıyor. Bu dosyaları nasıl güvenli bir şekilde silebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu dosyaları silmek istiyorum çünkü disk alanım sınırlı ve bu klasör gereksiz yer kaplıyor. Ancak, yanlış bir şey yapmak ve sistemi bozmak istemiyorum. Windows konusunda daha deneyimli arkadaşların önerileri benim için çok değerli olacak.

Çözüm
Windows.old klasörünü silmek aslında oldukça basit. "Disk Temizleme" aracını kullanarak bu işlemi güvenle yapabilirsin. "Bu Bilgisayar"ı aç, sistemin yüklü olduğu sürücüye sağ tıkla, "Özellikler"e git ve "Disk Temizleme"yi seç. Ardından "Sistem dosyalarını temizle" seçeneğini işaretleyip "Önceki Windows Yüklemeleri"ni seçerek sil.
Windows.old klasörünü silmek aslında oldukça basit. "Disk Temizleme" aracını kullanarak bu işlemi güvenle yapabilirsin. "Bu Bilgisayar"ı aç, sistemin yüklü olduğu sürücüye sağ tıkla, "Özellikler"e git ve "Disk Temizleme"yi seç. Ardından "Sistem dosyalarını temizle" seçeneğini işaretleyip "Önceki Windows Yüklemeleri"ni seçerek sil.

Çözüm
Ve unutma, eğer disk alanı konusunda sıkıntı yaşıyorsan, bulut depolama veya harici bir hard disk kullanarak önemli
dosyalarını yedeklemek iyi bir fikir. Böylece, sistem dosyalarını silerken herhangi bir veri kaybı riskini en aza indirirsin.

Ayrıca, sistemi temizledikten sonra, disk birleştirme işlemi yapmak performansı artırabilir. "Bu Bilgisayar" altında sistemin yüklü olduğu sürücüye sağ tıklayıp "Özellikler" > "Araçlar" > "Optimize Et" seçeneklerini takip edebilirsin. Bu, disk üzerindeki dosyaları düzenleyerek bilgisayarının daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Son olarak, Windows.old klasörünü sildikten sonra bir sistem yedeği almak iyi bir fikir olabilir. Böylece, ileride herhangi bir sorunla karşılaşırsan, bu yedekten sistemini geri yükleyebilirsin.