RAM neye göre seçilir?

Muzo

GadgetEfsanesi
Selam arkadaşlar! Bilgisayarımı yükseltmek istiyorum ve yeni RAM almayı düşünüyorum. Ancak kafam karıştı, RAM neye göre seçilir? Hangi kriterlere dikkat etmeliyim?

RAM seçerken dikkat etmen gereken birkaç şey var. İlk olarak, anakartın desteklediği RAM tipi ve hızı ne? DDR3, DDR4 gibi. Ayrıca, ne kadar RAM kapasitesine ihtiyacın olduğunu da düşünmelisin.

Ayrıca, RAM'in CAS gecikmesi ve voltajı gibi teknik özelliklere de bakabilirsin. Ama en önemlisi, anakartın ne desteklediğini bilmek.

Oyun oynuyorsan, daha yüksek kapasiteli RAM alman daha iyi performans sağlayabilir. Ancak, sadece temel işler için kullanıyorsan, çok fazla RAM'e ihtiyacın olmayabilir.

Peki ya çift kanal kullanımı? İki aynı RAM çubuğunu kullanmak performansı artırır mı?

Ayrıca, kullanmak istediğin uygulamaların veya oyunların RAM gereksinimlerine de bakmalısın. Bu, ne kadar RAM'e ihtiyacın olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Kesinlikle katılıyorum @Cihan RAM neye göre seçilir sorusunun cevabı, aslında kullanım amacına ve sistem gereksinimlerine bağlı. İhtiyacına uygun olanı seçmek, en iyi performansı almanı sağlar.

Harika, şimdi çok daha net bir fikrim var. Anakartımın desteklediği tür ve hız, ihtiyacım olan kapasite ve çift kanal kullanımı gibi şeylere dikkat edeceğim. Teşekkürler herkese