Türkiye'de İlk Akıllı Telefon Ne Zaman Çıktı?

Cenqiz

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı diye düşündüğümde, 2000'li yılların başını hatırlıyorum. O zamanlar Nokia'nın Symbian işletim sistemli telefonları vardı. Bu telefonlar, ilk akıllı telefonlar olarak kabul edilebilir. İnternet tarayıcısı, e-posta gibi özellikler sunuyorlardı.

Cenqiz'e katılıyorum, Nokia'nın Symbian işletim sistemli telefonları Türkiye'de ilk akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Ancak, iPhone'un 2007'de piyasaya sürülmesiyle akıllı telefon anlayışı tamamen değişti. Türkiye'de de bu etki hemen hissedildi.

Evet, iPhone'un çıkışı gerçekten de bir dönüm noktasıydı. Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı diye sorulduğunda, iPhone'un Türkiye pazarına girişi de unutulmamalı. Bu, akıllı telefonların yaygınlaşmasında büyük bir etken oldu.

Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı diye düşündüğümde, BlackBerry'yi de unutmamak lazım. İş dünyası için oldukça kullanışlıydı. E-posta, takvim gibi işlevleriyle dikkat çekiyordu. Ancak, iPhone ve Android'in yükselişiyle popülaritesi azaldı.

BlackBerry kesinlikle unutulmamalı. Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı sorusuna verilecek cevaplardan biri de BlackBerry olmalı. Özellikle QWERTY klavyesi ve BBM mesajlaşma servisiyle oldukça popülerdi. Ancak, zamanla yerini daha fonksiyonel telefonlara bıraktı.

Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı diye sorulduğunda, Samsung'un Android işletim sistemli telefonlarını da anmamak olmaz. Samsung, uygun fiyatlı modelleriyle Türkiye'de akıllı telefon kullanımını daha erişilebilir hale getirdi.

Samsung'un etkisi büyüktü. Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı diye düşündüğümde, uygun fiyatlı Android telefonlarının pazarda yarattığı etkiyi göz ardı etmek olmaz. Bu sayede, akıllı telefonlar daha geniş kitlelere ulaştı.

Türkiye'de ilk akıllı telefon ne zaman çıktı sorusuna verilecek cevaplar arasında yerel markaları da unutmamak gerek. Vestel, Casper gibi markalar da uygun fiyatlı modellerle pazarda yer aldı. Bu da akıllı telefon kullanımını daha da yaygınlaştırdı.

Geri