USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır?

Cihan

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar,USB diskimi bilgisayara taktığımda "Disk yazma korumalı" uyarısı alıyorum ve hiçbir işlem yapamıyorum. Bu durumu nasıl düzeltebileceğim konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Detaylı ve teknik bir çözüm sunabilir misiniz?

Çözüm
Bu yöntem işe yaramazsa, Diskpart komutunu kullanabilirsin. Bu komut, disk üzerindeki yazma korumasını kaldırmada oldukça etkilidir.

1. Diskpart ile Yazma Korumasını Kaldırma:
    • Windows + X tuşlarına basarak Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini aç.
    • Aşağıdaki komutları sırayla gir:
      Kod:
      diskpart
      list disk
      select disk X (X, yazma korumalı disk numarasıdır)
      attributes disk clear readonly
    • İşlem tamamlandığında, exit yazarak Komut İstemi'nden çık.
Bu sorunun birkaç farklı nedeni olabilir. İlk olarak, USB diskin fiziksel bir yazma koruma anahtarı olup olmadığını kontrol et. Bazı USB belleklerde küçük bir anahtar bulunur. Bu anahtar "Lock" pozisyonunda ise, diski yazma korumalı yapar.

Merhaba,Eğer fiziksel bir anahtar yoksa, yazılım tabanlı bir çözüm denemelisin. Windows'da disk yazma korumasını kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

1. Regedit Kullanarak Yazma Korumasını Kaldırma:
    • Windows + R tuşlarına basarak "Çalıştır" penceresini aç.
    • regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni aç.
    • Aşağıdaki yola git: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
    • Sağ tıklayarak "Yeni" > "DWORD (32-bit) Değeri" seç ve adını WriteProtect olarak ayarla.
    • WriteProtect değerine çift tıkla ve değer verisini 0 yap.
    • Bilgisayarı yeniden başlat.

Bu yöntem işe yaramazsa, Diskpart komutunu kullanabilirsin. Bu komut, disk üzerindeki yazma korumasını kaldırmada oldukça etkilidir.

1. Diskpart ile Yazma Korumasını Kaldırma:
    • Windows + X tuşlarına basarak Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini aç.
    • Aşağıdaki komutları sırayla gir:
      Kod:
      diskpart
      list disk
      select disk X (X, yazma korumalı disk numarasıdır)
      attributes disk clear readonly
    • İşlem tamamlandığında, exit yazarak Komut İstemi'nden çık.

Çözüm
Teşekkürler TechGuru ve Casper. Ancak StorageDevicePolicies dizini bende yok. Alternatif bir yöntem önerir misiniz?
Eğer StorageDevicePolicies dizini yoksa, kendin oluşturabilirsin. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde Control klasörüne sağ tıklayıp "Yeni" > "Anahtar" seçeneğini tıklayarak StorageDevicePolicies adında bir anahtar oluştur. Ardından, bu anahtar içinde WriteProtect DWORD değerini oluşturup verisini 0 yapabilirsin.

Farklı bir seçenek olarak, üçüncü parti yazılımlar da kullanabilirsin. Bazı USB bellek yönetim yazılımları, yazma korumasını kolayca kaldırmanı sağlar. "EaseUS Partition Master" veya "AOMEI Partition Assistant" gibi yazılımlar bu konuda yardımcı olabilir.

Ek bir öneri olarak, başka bir bilgisayarda veya işletim sisteminde (örneğin, Linux) USB belleğini denemelisin. Bazen sorun sadece belirli bir bilgisayarda veya işletim sisteminde ortaya çıkabilir.

Son olarak, USB belleğinde herhangi bir donanım hatası olup olmadığını kontrol etmek için "Check Disk" (chkdsk) komutunu kullanabilirsin. Bu komut, disk hatalarını tarar ve onarır:

Kod:
chkdsk X: /f (X, USB belleğin sürücü harfidir)

Cihan, verdiğimiz çözümleri denedikten sonra hangi yöntemin işe yaradığını bizimle paylaşırsan, diğer kullanıcılar için de faydalı olur. Umarım sorununu çözebilirsin!

Sorunumuzu Diskpart komutları ile çözebildim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Diğer önerilerinizi de not aldım. Sorunu yaşayan arkadaşlara da öneririm.