Valorant'ta FPS Düşüşü: Nedenleri ve Çözüm Önerileri

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Valorant oyununda önceden 150-200 FPS aralığında performans elde ederken, şimdi sadece 80'lerde FPS alıyorum ve oyun kasıyor. Bu durumun nedeni ne olabilir? Sistem özelliklerim şu şekildedir:

• İşlemci: AMD Ryzen 3 3200G
  • RAM: XPG 3200 MHz 2x8 GB
  • Anakart: MSI B450M Pro VDH Max
  • Ekran Kartı: Vega 8 (Entegre)
Bu performans düşüşünün olası nedenleri ve çözümleri hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Valorant'taki FPS düşüşünün olası nedenleri ve çözümleri hakkında aşağıdaki önerileri inceleyebilirsiniz:

1. Grafik ayarlarını kontrol et: Oyunun güncellemeleri veya sürüm değişiklikleri sonucu grafik ayarları otomatik olarak değişmiş olabilir. Oyun içindeki grafik ayarlarını kontrol ederek, daha düşük değerlere çekip FPS'nizi artırabileceğiniz özellikleri bulun.
  2. Arka plan uygulamalarını kapatın: Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar ve hizmetler, sistem kaynaklarınızı tüketebilir ve oyun performansını düşürebilir. Görev Yöneticisi'ni kullanarak (Ctrl + Shift + Esc) yüksek bellek veya CPU kullanımına sahip uygulamaları kapatın.
  3. Güncel sürücüler: Ekran kartı ve işlemci sürücülerinin en son sürümde olduğundan emin olun. AMD'nin web sitesinden en güncel sürücüleri indirip kurarak performans sorunlarını çözebilirsiniz.
  4. Güç planını ayarlayın: Enerji tasarrufu modunda çalışan bir sistem, performansı düşürebilir. Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri'ne gidin ve "Yüksek performans" planını seçin.
  5. Oyun modunu etkinleştirin (Windows 10 ve üstü): Oyun modunu etkinleştirerek işletim sisteminizin oyun performansını optimize etmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Oyun > Oyun modu'na gidin ve "Oyun Modu" seçeneğini açın.
  6. Disk temizleme: Diskinizdeki gereksiz dosyaları ve geçici dosyaları temizleyerek oyun performansını artırabilirsiniz. Windows Disk Temizleme aracını kullanarak (Arama çubuğuna "Disk Temizleme" yazarak ulaşabilirsiniz) gereksiz dosyaları temizleyin.
  7. Sistem taraması: Bilgisayarınızda bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin. Antivirüs programınızı kullanarak tam bir sistem taraması gerçekleştirin ve tespit edilen tehditleri temizleyin.
  8. Soğutma ve temizlik: Düşük performansın nedeni aşırı ısınma olabilir. Bilgisayarınızın içini temizleyerek ve soğutma sistemini kontrol ederek, ısınma sorunlarını çözebilir ve performansı artırabilirsiniz.

Yeni Konular

Geri