Rss besleme Windows 11 Pazar Payı Artıyor: Türkiye’deki Kullanım Oranları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Enes
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes

Administrator
Yönetici
StatCounter tarafından yayınlanan verilere göre, dünya genelinde her beş Windows PC’den biri Windows 11 kullanıyor. Microsoft’un yeni işletim sistemi, Windows bilgisayarlar arasında %20.94’lük bir pazar payına sahip.

Windows 10 hala en yaygın işletim sistemi olarak çıkıyor ve %73.48’lik bir payla liderliğini sürdürüyor. Diğer sürümler, Windows 7 (%3.72), Windows 8.1 (%0.84), Windows 8 (%0.51) ise daha düşük oranlarda kullanılıyor.

Windows 11

Windows 8.1’in uzatılmış desteğin sona ermesi ve Windows 7 için ücretli güncellemeler sunuyor. Ancak bu neden ile, sürümlerin payları azalmıştır. Bu durum, Windows 10’un pazar payının Ocak ayından bu yana %5 artmasına olanak sağlamıştır. Aynı dönemde Windows 11’in kullanım oranı ise %2.5 artış göstermiştir.

Türkiye’deki istatistiklere göre, Windows işletim sistemlerinin kullanım oranları şu şekildedir:

• Windows 10: %80.66
  • Windows 11: %13.78
  • Windows 7: %3.9
  • Windows 8.1: %1.07
  • Windows 8: %0.28
windows 11

Bu verilere bakarak, Türkiye’de Windows 10’un daha yaygın olduğunu ve Windows 11’in dünya genelindeki kullanım oranından daha düşük bir seviyede bulunduğunu söyleyebiliriz. Windows 7, 8.1 ve 8 sürümleri ise Türkiye’de de düşük kullanım oranlarına sahiptir.

Sonuç olarak, Windows 11 işletim sistemi dünya genelinde pazar payını artırmaya devam ediyor. Türkiye’deki kullanım oranları da bu eğilimi yansıtmaktadır. Ancak, Windows 10 hala en yaygın işletim sistemi olmaya devam etmektedir.

Windows 11 Pazar Payı Artıyor: Türkiye’deki Kullanım Oranları yazısı ilk önce TurkGadgets üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...