Windows Update 0x80070643 Hatası Nasıl Çözülür?

Cenqiz

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar,Windows 10 bilgisayarımda güncelleme yapmaya çalışırken 0x80070643 hata koduyla karşılaşıyorum. Bu hatayı nasıl düzeltebileceğim hakkında bilgi sahibi olan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Windows Update 0x80070643 Hatası Nasıl Çözülür?

Çözüm
Windows Update bileşenlerini sıfırlamayı deneyebilirsin. Bu işlem, tüm güncelleme bileşenlerini varsayılan ayarlarına döndürür:

1. Windows Update Bileşenlerini Sıfırlama:
    • Komut İstemi (Yönetici) açarak aşağıdaki komutları sırayla gir:
    • Kod:
      net stop wuauserv
      net stop cryptSvc
      net stop bits
      net stop msiserver
      ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
      ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
      net start wuauserv
      net start cryptSvc
      net start bits
      net start msiserver
    • Bilgisayarı yeniden başlat ve güncellemeyi tekrar dene.
0x80070643 hatası genellikle güncelleme sırasında bir dosyanın bozulmasından veya .NET Framework ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. İlk olarak, aşağıdaki adımları deneyebilirsin:

1. Windows Update Sorun Giderici:
    • Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Sorun Giderme yolunu izleyerek "Windows Update" sorun gidericisini çalıştır. Bu araç, güncellemeyle ilgili genel sorunları tespit edip düzeltebilir.

Merhaba,Enes'in önerdiği adım işe yaramazsa, .NET Framework'ü yeniden yüklemek veya onarmak faydalı olabilir. İşte adımlar:

1. .NET Framework Onarımı:
    • Denetim Masası > Programlar ve Özellikler yolunu izleyerek .NET Framework'ü bulun.
    • Üzerine sağ tıklayıp "Değiştir" veya "Onar" seçeneğini seçerek onarma işlemini başlat.
    • İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp güncellemeyi tekrar deneyin.

Bu hatanın bir diğer yaygın nedeni, Windows Installer bileşenlerinde bir sorun olmasıdır. Windows Installer'ı yeniden kaydetmeyi deneyebilirsin:

1. Windows Installer'ı Yeniden Kaydetme:
    • Windows + R tuşlarına basarak "Çalıştır" penceresini aç.
    • Aşağıdaki komutları sırasıyla gir ve her birinin ardından Enter tuşuna bas:
    • Kod:
      msiexec /unregister
      msiexec /register
    • Bilgisayarı yeniden başlatarak güncellemeyi yeniden dene.

Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, SFC ve DISM komutlarını kullanarak sistem dosyalarını onarmayı deneyebilirsin:

1. SFC ve DISM Komutları:
    • Windows + X tuşlarına basarak Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini aç.
    • Aşağıdaki komutları sırayla gir:
    • Kod:
      sfc /scannow
      dism /online /cleanup-image /restorehealth
    • İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp güncellemeyi tekrar deneyin.

Windows Update bileşenlerini sıfırlamayı deneyebilirsin. Bu işlem, tüm güncelleme bileşenlerini varsayılan ayarlarına döndürür:

1. Windows Update Bileşenlerini Sıfırlama:
    • Komut İstemi (Yönetici) açarak aşağıdaki komutları sırayla gir:
    • Kod:
      net stop wuauserv
      net stop cryptSvc
      net stop bits
      net stop msiserver
      ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
      ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
      net start wuauserv
      net start cryptSvc
      net start bits
      net start msiserver
    • Bilgisayarı yeniden başlat ve güncellemeyi tekrar dene.

Çözüm
Verdiğimiz adımları uyguladıktan sonra hangi yöntemlerin işe yaradığını bizimle paylaşırsan, diğer kullanıcılar için de faydalı olur. Umarım sorununu çözebilirsin!

Merhaba arkadaşlar,Sorunu sonunda çözdüm. Windows Update bileşenlerini sıfırlama adımını uyguladıktan sonra güncellemeyi sorunsuz bir şekilde yükleyebildim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geri