Ubuntu Kurulum Hatası: 'Try or Install' Hatası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba değerli forum üyeleri,

Linux Ubuntu kurulumu sırasında bir sorunla karşılaşıyorum. Rufus ile Ubuntu ISO'sunu USB sürücüye yazdırdıktan sonra, kurulum ekranında "Try or Install Ubuntu" seçeneğini seçiyorum. Ancak bu aşamada, ekranda bir dizi hata mesajı görüntüleniyor ve süreç ilerlemiyor. Aşağıda bahsettiğim videoya benzer bir durum yaşıyorum. Sorunu çözmeye çalışarak 2-3 saat bekledim, ancak durum değişmedi. Bu konuda ne yapabileceğim konusunda önerileriniz nelerdir?

Ubuntu kurulumunda karşılaştığınız bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. ISO dosyasını kontrol edin: İndirdiğiniz Ubuntu ISO dosyasının bozuk olup olmadığını kontrol edin. İndirme sırasında dosyanın eksik veya hatalı olması mümkündür. Ubuntu'nun resmi web sitesinden dosyayı tekrar indirip, Rufus ile USB sürücüye yazmayı deneyin.
  2. USB sürücüyü yeniden biçimlendirin: USB sürücünüzü FAT32 dosya sistemine biçimlendirin ve ardından Rufus ile Ubuntu ISO dosyasını tekrar yazdırın. Bu, eski veya geçersiz verilerin neden olduğu herhangi bir sorunu ortadan kaldırabilir.
  3. Farklı bir USB sürücüsü kullanın: Bazı USB sürücülerinde uyumluluk sorunları yaşanabilir. Başka bir USB sürücüsü kullanarak kurulumu tekrar deneyin.
  4. BIOS/UEFI ayarlarını kontrol edin: Bilgisayarınızın BIOS/UEFI ayarlarına girin ve "Secure Boot" (Güvenli Önyükleme) özelliğini devre dışı bırakın. Ayrıca, "Legacy Boot" (Eski Önyükleme) veya "CSM Support" (Uyumluluk Desteği Modülü) seçeneklerini etkinleştirin ve USB sürücüyü önyükleme önceliği olarak ayarlayın. Bu değişikliklerin ardından bilgisayarı yeniden başlatın ve kurulumu tekrar deneyin.
  5. "nomodeset" parametresini kullanın: Kurulum sırasında grafik sürücüsü ile ilgili sorunlar yaşanabilir. "Try or Install Ubuntu" seçeneğini işaretlerken, ekrandaki "e" tuşuna basarak önyükleme parametrelerini düzenleyin. "quiet splash" kelimesinden hemen sonra "nomodeset" yazın ve değişiklikleri kaydedip kurulumu başlatın.
  6. Alternatif kurulum yöntemi deneyin: Ubuntu'nun "Minimal" veya "Alternate" sürümünü indirerek daha az sistem kaynağı gerektiren bir kurulum deneyebilirsiniz. Bu sürümler daha düşük donanımlarda veya uyumluluk sorunları yaşayan sistemlerde daha iyi çalışabilir.
Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, donanımınızın veya BIOS/UEFI ayarlarının daha fazla uyumluluk sorununa neden olup olmadığını kontrol etmek için bilgisayarınızın belgelerine veya destek web sitesine başvurun. İlgili forumlarda ve Ubuntu topluluğunda yaşadığınız sorunla ilgili özel bilgi ve çözümler arayabilirsiniz.