0X80071AC3 Ne Demek?

Casper

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, Son zamanlarda harici bir USB sürücüme veri aktarmaya çalışırken sürekli olarak "0X80071AC3" hata kodu ile karşılaşıyorum. Bu hata, sürücüye erişmeye çalıştığımda ortaya çıkıyor ve dosya transferini engelliyor. Bu problemi daha önce hiç yaşamadım ve nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Bu hata kodu ne anlama geliyor ve nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim!

Çözüm
Ayrıca, bu hata bazen sürücünün 'Kirli Bit' durumu nedeniyle de oluşabilir. Bu durumu düzeltmek için Komut İstemi'ni yönetici olarak açıp 'chkdsk /f /r' komutunu çalıştırabilirsin. Bu komut, sürücüdeki hataları düzeltecek ve dosya sistemi bütünlüğünü kontrol edecektir. Ancak, bu işlem biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olman gerekecek.
Bu hata kodu genellikle 'Volume Shadow Copy' hizmeti ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyor. İlk olarak, bu hizmetin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir. 'Çalıştır' penceresine 'services.msc' yazarak Hizmetler listesine ulaşabilir ve 'Volume Shadow Copy' hizmetinin durumunu kontrol edebilirsin.

Ayrıca, bu hata bazen sürücünün 'Kirli Bit' durumu nedeniyle de oluşabilir. Bu durumu düzeltmek için Komut İstemi'ni yönetici olarak açıp 'chkdsk /f /r' komutunu çalıştırabilirsin. Bu komut, sürücüdeki hataları düzeltecek ve dosya sistemi bütünlüğünü kontrol edecektir. Ancak, bu işlem biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olman gerekecek.

Çözüm
Muzo'nun önerdiği gibi, 'chkdsk' komutunu çalıştırmak iyi bir fikir. Ayrıca, eğer bu sürücüde 'Hızlı Kaldırma' özelliği etkinse, bu da hata koduna neden olabilir. Denetim Masası'ndan 'Donanım ve Ses' > 'Aygıtlar ve Yazıcılar' altında, sorunlu sürücüyü bulup özelliklerine gir. 'Donanım' sekmesinde, sürücünüze ait aygıtı seçip 'Özellikler' > 'Politikalar' sekmesine gel. Burada 'Daha iyi performans' seçeneğini işaretleyip 'Tamam' diyerek ayarları değiştirmeyi dene.

Casper, bu hatanın bir diğer olası nedeni, sürücünüzdeki dosya sistemi hataları olabilir. Bu durumda, sürücüyü formatlamak sorunu çözebilir. Ancak bu işlemi yapmadan önce, sürücüdeki önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Eğer sürücüdeki veriler önemsizse, doğrudan formatlama işlemini uygulayabilirsin.

Merhaba, eğer yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, USB sürücünüzün sürücü yazılımını güncellemeyi deneyin. Aygıt Yöneticisi'ne giderek ilgili USB sürücüsüne sağ tıklayıp 'Sürücüyü güncelle' seçeneğini seçebilirsiniz. Bazen eski veya uyumsuz sürücüler bu tür hatalara neden olabiliyor.

Casper, ayrıca sürücünüzün üzerinde herhangi bir yazma koruması olup olmadığını kontrol et. Bazı durumlarda, yazma koruması hata kodlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer yazma koruması aktifse, bunu kaldırarak sorunu çözebilirsin.

Merhaba, son olarak, sürücünüzdeki verileri başka bir yere taşıyıp sürücüyü tamamen biçimlendirmeyi de düşünebilirsin. Bu, sürücüdeki tüm hataları temizleyecek ve yeni baştan kullanmanıza olanak sağlayacak. Ancak, bu adıma geçmeden önce, önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Herkese çok teşekkürler! Önerdiğiniz adımları tek tek denedim ve sonunda 'chkdsk' komutunu çalıştırarak sorunu çözdüm. Sürücüm şimdi sorunsuz çalışıyor. Yardımlarınız için gerçekten minnettarım!