Ekran Kartı Resetleme Nasıl Yapılır?

Emre

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, ekran kartı resetleme konusunda yardıma ihtiyacım var. Bilgisayarımda zaman zaman grafiksel sorunlar yaşıyorum ve ekran kartını resetlemem gerektiğini düşünüyorum. Bu işlemi nasıl yapabileceğimi bilen var mı?

Çözüm
Merhaba, ekran kartını resetlemenin birkaç yolu var. Windows’ta klavye kısayolu kullanarak hızlıca resetleyebilirsin. Win + Ctrl + Shift + B tuşlarına aynı anda bastığında ekran kartın resetlenecektir. Bu işlem sırasında ekran birkaç saniye yanıp sönebilir, bu normaldir.
Merhaba, ekran kartını resetlemenin birkaç yolu var. Windows’ta klavye kısayolu kullanarak hızlıca resetleyebilirsin. Win + Ctrl + Shift + B tuşlarına aynı anda bastığında ekran kartın resetlenecektir. Bu işlem sırasında ekran birkaç saniye yanıp sönebilir, bu normaldir.

Çözüm
Eğer klavye kısayolu işini görmezse, Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak ekran kartını sıfırlayabilirsin. İşte adımlar:
  1. Aygıt Yöneticisi'ni aç.
  2. Görüntü Bağdaştırıcıları’nı bul ve tıkla.
  3. Ekran kartına sağ tıkla ve Özellikler’i seç.
  4. Sürücü sekmesine gel ve Aygıtı Devre Dışı Bırak’a tıkla.
  5. Birkaç saniye bekleyip Aygıtı Etkinleştir’i seç.

Bir diğer yöntem de Nvidia veya AMD kontrol panelini kullanarak resetlemektir. Nvidia için:

1. Masaüstüne sağ tıklayıp Nvidia Kontrol Paneli’ni aç.
  2. 3D Ayarlarının Yönetilmesi kısmına gir.
  3. Sağ pencerede Genel Ayarlar sekmesine tıkla ve Geri Yükle butonuna bas.

Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorsan, PowerShell kullanarak da resetleme yapabilirsin:

1. Başlat menüsünden PowerShell’i yönetici olarak çalıştır.
  2. "pnputil /enum-devices /class Display" komutunu girip ekran kartının Instance ID’sini bul.
  3. "pnputil /restart-device (Instance ID)" komutunu kullanarak resetleme yapabilirsin.

Ekran kartını fiziksel olarak resetlemek istersen, bilgisayarını kapatıp ekran kartını anakarttan çıkar. Temas noktalarını temizledikten sonra tekrar takıp bilgisayarı açabilirsin. Bu yöntem de bazı sorunları çözebilir.

Bazı ekran kartlarında fiziksel bir resetleme düğmesi bulunur. Ekran kartının kullanım kılavuzunu kontrol ederek bu düğmenin yerini ve nasıl kullanılacağını öğrenebilirsin.

Yukarıdaki yöntemler genellikle işe yarar. Ancak sorunlar devam ederse, ekran kartının sürücülerini güncellemek de iyi bir fikir olabilir. Üreticinin web sitesinden en güncel sürücüleri indirip kurabilirsin.

Ben klavye kısayolu yöntemini kullandım ve sorunlarım çözüldü. Özellikle oyun oynarken grafiksel bozulmalar yaşıyordum, şimdi her şey yolunda. Tavsiye ederim.

Yeni Konular

Geri