Masaüstü Bilgisayar Kasma ve Donma Sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Selam forum üyeleri,

Son zamanlarda masaüstü bilgisayarımın kasma ve donma sorunları yaşadığını fark ettim. Başkalarının da benzer sorunlarla karşılaşmış olabileceğini düşünerek bu konuyu açmak istedim. Sorunlarınızı, deneyimlerinizi ve çözüm önerilerinizi paylaşarak birbirimize yardımcı olabiliriz.

Bilgisayarın kasma ve donma sebepleri nelerdir ve nasıl önleyebiliriz?

Bilgisayarın kasma ve donma sebepleri arasında; düşük sistem belleği, yetersiz işlemci gücü, yüksek sıcaklık, virüs ve kötü amaçlı yazılımlar, eski veya hatalı sürücüler ve diskin doluluk oranı sayılabilir. Bu sorunları önlemek için düzenli bakım yaparak sistem güncellemelerini kontrol edebilir, antivirüs yazılımınızı güncel tutarak sistem taraması gerçekleştirebilir ve gereksiz dosyaları temizleyerek disk alanınızı optimize edebilirsiniz.

Donma ve kasma sorunlarını gidermek için donanım güncellemeleri yapmak yeterli midir?

Donanım güncellemeleri, özellikle bellek (RAM) ve ekran kartı gibi bileşenlerin yükseltilmesi, performansı artırarak kasma ve donma sorunlarını azaltabilir. Ancak, güncellemelerin yanı sıra yazılımsal sorunları da ele almak önemlidir. İşletim sistemi ve sürücülerin güncel olduğundan emin olun ve arkaplanda çalışan gereksiz programları kapatın.

Hangi ücretsiz programlar, bilgisayarın kasma ve donma sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir?

Bazı ücretsiz programlar, bilgisayarınızdaki kasma ve donma sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Örnek olarak CCleaner (gereksiz dosyaları temizlemek), Malwarebytes (kötü amaçlı yazılımları taramak ve temizlemek) ve Driver Booster (sürücüleri güncellemek) gibi uygulamalar kullanılabilir.

Bu konuda sizin deneyimleriniz ve önerileriniz nelerdir? Lütfen paylaşarak birbirimize yardımcı olalım.

Sistem dosyaların bozuk olabilir. Aşağıdaki işemleri deneyebilirsin.

Windows 11'de sistem dosyalarınızın bozuk olup olmadığını kontrol etmek için, yerleşik "System File Checker" (Sistem Dosyası Denetleyicisi) aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, sistem dosyalarınızı taramaya ve hataları otomatik olarak onarmaya yardımcı olur. İşte adım adım yöntem:

1. Başlat menüsüne tıklayın ve "Windows Terminal" yazın.
  2. "Windows Terminal" uygulamasını sağ tıklayarak, "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçin. Bu, yönetici ayrıcalıklarına sahip bir terminal penceresi açacaktır.
  3. Aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın.
  4. sfc /scannow
  5.  System File Checker aracı, tarama sürecini başlatır ve tüm sistem dosyalarını kontrol eder. Bu işlem biraz zaman alabilir, bu nedenle sabırlı olun.
  6. Tarama tamamlandığında, araç ekranda sonuçları gösterecektir. Eğer bozuk dosyalar bulunursa, araç bunları otomatik olarak onaracaktır.
  7. Eğer onarım işlemi gerçekleştirilirse, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işlemin tamamlandığından emin olun.
System File Checker aracı, genellikle eksik veya bozuk sistem dosyalarını başarılı bir şekilde onarır. Bununla birlikte, eğer sorun devam ederse veya araç dosyaları onaramazsa, daha ileri düzey bir onarım işlemine (örneğin, Windows 11'inizi yeniden yükleme) başvurmanız gerekebilir.