MSVCP140.dll Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Türk

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, bugün bilgisayarımda bir uygulamayı çalıştırmaya çalıştığımda "MSVCP140.dll bulunamadı" hatası aldım. Bu hatayı nasıl düzeltebileceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

MSVCP140.dll Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Çözüm
Merhaba Türk, MSVCP140.dll hatası, genellikle Visual C++ Redistributable paketlerinin eksik veya bozuk olmasından kaynaklanır. Bu DLL dosyası, birçok uygulama tarafından kullanılır ve sistemde bulunmadığında bu tür hatalar ortaya çıkar. İşte bu hatayı çözmek için adım adım yapmanız gerekenler:

1. Mevcut DLL Dosyalarını Silme: İlk olarak, C:/Windows/System32 ve C:/Windows/SysWOW64 klasörlerinden MSVCP140.dll ve VCRUNTIME140.dll dosyalarını silin.
  2. Visual C++ Redistributable Paketlerini İndirme ve Yükleme: Microsoft'un resmi web sitesinden Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2013 ve 2015 paketlerini indirin. Her iki sürüm için de hem vc_redist.x64.exe hem de vc_redist.x86.exe dosyalarını indirip kurun...
Merhaba Türk, MSVCP140.dll hatası, genellikle Visual C++ Redistributable paketlerinin eksik veya bozuk olmasından kaynaklanır. Bu DLL dosyası, birçok uygulama tarafından kullanılır ve sistemde bulunmadığında bu tür hatalar ortaya çıkar. İşte bu hatayı çözmek için adım adım yapmanız gerekenler:

1. Mevcut DLL Dosyalarını Silme: İlk olarak, C:/Windows/System32 ve C:/Windows/SysWOW64 klasörlerinden MSVCP140.dll ve VCRUNTIME140.dll dosyalarını silin.
  2. Visual C++ Redistributable Paketlerini İndirme ve Yükleme: Microsoft'un resmi web sitesinden Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2013 ve 2015 paketlerini indirin. Her iki sürüm için de hem vc_redist.x64.exe hem de vc_redist.x86.exe dosyalarını indirip kurun. Sisteminiz 64 Bit olsa bile her iki sürümü de kurmanız gerekiyor

3. Download Microsoft Visual C++ 2015-2022 Redistributable Package (x86)
  4. Download Microsoft Visual C++ 2015-2022 Redistributable Package (x64)

Çözüm
Ek olarak, bu DLL hatasını çözmek için sfc /scannow komutunu kullanarak sistem dosyalarını tarayıp onarabilirsiniz. Komut İstemi'ni (cmd) yönetici olarak açın ve bu komutu çalıştırın. Bu, bozuk sistem dosyalarını onarmaya yardımcı olabilir.

Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, Process Monitor kullanarak ayrıntılı bir hata raporu oluşturabilirsiniz. Bu rapor, hatanın kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir. Process Monitor'ü indirip kurduktan sonra, hatayı yeniden oluşturun ve raporu kaydedin. Bu raporu forumlarda paylaşarak daha spesifik yardım alabilirsiniz.

Son olarak, elle indirilen DLL dosyalarını sistem klasörlerine kopyalamaktan kaçının. Bu yöntem genellikle hatayı çözmez ve güvenlik riskleri oluşturabilir. Her zaman güvenilir kaynaklardan, özellikle Microsoft'un resmi sitesinden gerekli paketleri indirin ve kurun.

Geri