UEFITool Kullanarak NVMe SSD BIOS Güncellemesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
NVMe SSD'ler, günümüzde bilgisayar kullanıcıları için hızlı ve güvenilir depolama çözümü sunar. Ancak, bazı eski anakart modelleri, bu SSD'lerin tüm avantajlarından yararlanmak için BIOS güncellemesine ihtiyaç duyar. Bu rehberde, UEFITool kullanarak NVMeExpress modülünü BIOS'a eklemek için adım adım bir süreç sunuyoruz.

Adım 1: Gerekli Araçları İndirin ve Hazırlayın

1. UEFITool'u indirin: UEFITool, BIOS dosyalarını düzenlemek için kullanabileceğiniz güçlü ve kullanıcı dostu bir araçtır. İndirme bağlantısı: UEFITool
  2. NvmExpressDxe_4.ffs dosyasını indirin: Bu, NVMe SSD'lerinizi desteklemek için BIOS'a ekleyeceğiniz modüldür.
  3. Anakartınızın en son BIOS sürümünü indirin: Anakart üreticinizin web sitesini ziyaret ederek doğru sürümü bulabilirsiniz.
Adım 2: BIOS Dosyasını Açın ve NvmExpressDxe Modülünü Bulun

1. UEFITool'u çalıştırın ve File > Open menüsünü kullanarak indirdiğiniz BIOS dosyasını açın.
  2. Edit > Find menüsünü kullanarak, "NvmExpressDxe" ifadesini arayın. Bu, NVMe SSD'ler için gerekli olan modülün adıdır.
  3. Arama sonuçlarında, "NvmExpressDxe_4" adlı GUID'yi bulun ve bunu bir kenara not edin.
Adım 3: NvmExpressDxe Modülünü BIOS'a Ekleyin

images (18).jpeg

1. UEFITool içinde, NvmExpressDxe_4 GUID'yi sağ tıklayın ve "Replace as is" seçeneğini seçin.
  2. İndirdiğiniz NvmExpressDxe_4.ffs dosyasını seçin ve "Open" düğmesine tıklayın. Bu işlem, orijinal modülün yerine yeni modülü ekler.
  3. Değişiklikleri kaydetmek için File > Save As menüsünü kullanarak BIOS dosyasını yeni bir isimle kaydedin.
images (19).jpeg

Adım 4: Güncellenmiş BIOS'u Anakartınıza Yükleyin

1. USB bellek üzerine yeni kaydedilen güncellenmiş BIOS dosyasını kopyalayın.
  2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS'a girin. Bu, genellikle "Delete" veya "F2" tuşuna basarak yapılır.
  3. BIOS ayarları içinde "Flash BIOS" veya benzer bir seçeneği bulun ve USB belleğinizdeki güncellenmiş BIOS dosyasını seçin.
Adım 5: BIOS Güncellemesini Onaylayın ve Yüklemeyi Başlatın

1. BIOS güncelleme sürecini başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin. Bu işlem, anakart modeline ve üreticisine bağlı olarak değişebilir.
  2. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu, anakartınıza zarar verebilir ve kullanılamaz hale getirebilir.
  3. Güncelleme tamamlandığında, bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.
Adım 6: BIOS Ayarlarını Kontrol Edin ve NVMe SSD'nizi Etkinleştirin

1. Bilgisayarınız yeniden başladığında, BIOS'a girin ve NVMe SSD'nizin doğru şekilde tanındığını ve etkinleştirildiğini kontrol edin.
  2. Eğer her şey yolunda görünüyorsa, işletim sistemini NVMe SSD'nize kurun veya var olan işletim sistemi için gereken ayarlamaları yapın.
  3. BIOS'tan çıkın ve bilgisayarınızı normal şekilde başlatın.
Tebrikler! NVMe SSD'niz şimdi BIOS tarafından destekleniyor ve tam performansla çalışacaktır.

Bu rehber, UEFITool kullanarak NVMeExpress modülünü BIOS'a eklemek için gerekli adımları sunmaktadır. Eğer süreç sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen sorularınızı forumda paylaşarak deneyimli kullanıcılardan yardım alabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar, UEFITool kullanarak NVMeExpress modülünü BIOS'a eklemeye çalıştım ve süreç başarılı bir şekilde tamamlandı. Fakat şimdi BIOS'a girdiğimde NVMe SSD'mi görmekte zorlanıyorum. Acaba bu durumla daha önce karşılaşan oldu mu? Ne yapmam gerektiği konusunda önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler!

Merhaba! NVMeExpress modülünü BIOS'a eklemek için UEFITool kullanarak güncelleme yapmanız, doğru bir yöntemdir. BIOS'ta NVMe SSD'nizi görmekte zorlanmanızın birkaç nedeni olabilir. İşte bu durumu çözmeye yönelik bazı öneriler:

1. BIOS sürümünü kontrol edin: BIOS'un en son sürümde olduğundan emin olun. Eski bir BIOS sürümü, NVMe SSD'nizi tanımakta sorun yaşamanıza neden olabilir. Anakart üreticisinin web sitesinden en güncel BIOS sürümünü indirip, güncelleyin.
  2. BIOS ayarlarını kontrol edin: BIOS'ta, SATA modunu 'AHCI' olarak ayarlayın ve NVMe SSD'niz için uyumlu ayarları seçin. Bu, SSD'nizin doğru şekilde tanınmasını sağlayacaktır.
  3. SSD'nizi kontrol edin: SSD'nizin uyumlu olduğundan ve doğru şekilde takıldığından emin olun. Ayrıca, SSD'nizin üzerinde herhangi bir hasar veya sorun olmadığını kontrol edin.
  4. UEFITool ile yapılan güncellemeyi tekrar gözden geçirin: Güncelleme sürecinde bir hata yapmış olabileceğiniz için, adımları tekrar kontrol edin ve gerekiyorsa işlemi tekrarlayın.
  5. Secure Boot ayarlarını kontrol edin: NVMe SSD'nizin doğru şekilde tanınması için BIOS'ta Secure Boot ayarlarını kontrol etmelisiniz. Secure Boot, UEFI tabanlı sistemlerde kötü amaçlı yazılımların ve yetkisiz işletim sistemlerinin başlamasını önlemek için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir. Ancak bazen, bu özellik uyumsuz donanım veya yazılımla ilgili sorunlara yol açabilir.
  6. NVMe SSD'nizin BIOS tarafından doğru şekilde tanınması için şu adımları izleyin:

a. BIOS'a girin ve "Boot" (Önyükleme) sekmesine gidin.

b. "Secure Boot" seçeneğini bulun ve devre dışı bırakın (Disabled olarak ayarlayın). Bu, donanım veya yazılım uyumsuzluklarının neden olduğu potansiyel sorunları ortadan kaldıracaktır.

c. BIOS'tan çıkarken ayarları kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Secure Boot ayarlarını değiştirerek, NVMe SSD'nizin BIOS tarafından tanınma şansını artırabilirsiniz. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, daha önce belirttiğim adımları tekrar gözden geçirin ve anakart üreticinize başvurun.
Umarım bu öneriler, NVMe SSD'nizin BIOS tarafından tanınması konusundaki sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

Moderatör tarafında düzenlendi: