Windows 10 Şifre Kaldırma

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, Windows 10 bilgisayarımı her açtığımda şifre girmek zorunda kalıyorum ve bu beni gerçekten yoruyor. Evde tek başıma yaşıyorum ve bilgisayarımı başkası kullanmıyor. Bu şifreyi kaldırmanın bir yolu var mı? Yardımcı olabilecek biri var mı?

Teşekkürler.

Çözüm
Windows 10 şifresini kaldırmak için birkaç adım izleyebilirsin. En basit yöntemlerden biri, kullanıcı hesapları ayarlarını kullanmaktır. İşte adımlar:

1. Kullanıcı Hesapları Ayarları:
    • Win + R tuşlarına basarak "Çalıştır" penceresini aç.
    • "netplwiz" yaz ve Enter'a bas.
    • Açılan pencerede, şifre girmek istemediğin kullanıcı hesabını seç.
    • "Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir" seçeneğinin işaretini kaldır.
    • Karşına çıkacak pencerede mevcut şifreni girerek işlemi tamamla.
Bu adımları izleyerek şifre girme zorunluluğunu kaldırabilirsin.
Windows 10 şifresini kaldırmak için birkaç adım izleyebilirsin. En basit yöntemlerden biri, kullanıcı hesapları ayarlarını kullanmaktır. İşte adımlar:

1. Kullanıcı Hesapları Ayarları:
    • "netplwiz" yaz ve Enter'a bas.
    • Açılan pencerede, şifre girmek istemediğin kullanıcı hesabını seç.
    • "Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir" seçeneğinin işaretini kaldır.
    • Karşına çıkacak pencerede mevcut şifreni girerek işlemi tamamla.
Bu adımları izleyerek şifre girme zorunluluğunu kaldırabilirsin.

Çözüm
Cihan'ın bahsettiği yöntem oldukça etkili ve kolay. Ancak, eğer Microsoft hesabı kullanıyorsan ve yerel bir hesaba geçmek istersen, şu adımları izleyebilirsin:

1. Microsoft Hesabından Yerel Hesaba Geçiş:
    • Ayarlar > Hesaplar > Bilgileriniz kısmına git.
    • "Bunun yerine yerel bir hesapla oturum açın" seçeneğini seç.
    • Mevcut şifreni gir ve yeni bir yerel hesap oluştur.
    • Hesabı oluşturduktan sonra tekrar "netplwiz" penceresine giderek şifreyi kaldırabilirsin.
Bu yöntem, özellikle Microsoft hesabı kullanıyorsan işine yarayacaktır.

Bu yöntemlerin dışında bir başka alternatif daha var. Eğer bilgisayarını tamamen şifresiz kullanmak istemiyorsan, sadece açılışta şifreyi kaldırmak istersen, "Oturum Açma Seçenekleri" üzerinden hızlı bir çözüm bulabilirsin:

1. Oturum Açma Seçenekleri:
    • Ayarlar > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri kısmına git.
    • "Oturum açmayı gerektir" kısmını "Hiçbir zaman" olarak ayarla.
Bu şekilde bilgisayarın uyku modundan çıkarken şifre istemeyecektir.

Ek olarak, eğer yukarıdaki yöntemler işine yaramazsa veya daha fazla kontrol sağlamak istersen, Windows 10 kayıt defterini düzenleyebilirsin. Ancak bu yöntemi uygularken dikkatli olmalısın:

1. Kayıt Defteri Düzenleme:
    • "regedit" yaz ve Enter'a bas.
    • "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon" yolunu takip et.
    • Sağ tarafta "DefaultUserName" ve "DefaultPassword" anahtarlarını oluştur ve kullanıcı adını ve şifreni gir.
    • "AutoAdminLogon" anahtarını bul ve değerini "1" olarak ayarla.
Bu adımlar, bilgisayarın otomatik olarak oturum açmasını sağlayacaktır.

Yeni Konular

Geri