Windows Güncelleme Hatası 0x80080005 – Nasıl Çözülür?

Casper

GadgetEfsanesi
Selam arkadaşlar, Windows 10 kullanan biri olarak son güncellemelerde karşılaştığım bir sorunu sizinle paylaşmak istiyorum. Güncelleme yapmaya çalıştığımda "0x80080005" hatası ile karşılaşıyorum ve bu durum beni oldukça zorluyor. Bu hatayı nasıl çözebilirim, önerileriniz var mı?

Çözüm
Selam, benzer bir sorunu geçen sene yaşamıştım ve DISM ile SFC taraması yaparak çözmüştüm. Komut İstemi'ni (CMD) yönetici olarak aç ve "DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth" komutunu, ardından "sfc /scannow" komutunu çalıştır.
Merhaba @Casper bu hata genellikle güvenlik yazılımlarının veya sistem dosyalarının çakışması sonucu oluşuyor. İlk olarak antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakıp tekrar deneyebilir misin?

Herkese çok teşekkürler! Önerilerinizi tek tek denedim ve sonuç alamadım. Son çare olarak Muzo'nun önerisiyle DISM ve SFC taraması yaptım. İşte adımlar:

1. Komut İstemi'ni yönetici olarak açtım.
  2. İlk olarak DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth komutunu çalıştırdım. Bu işlem biraz zaman aldı.
  3. Ardından sfc /scannow komutunu çalıştırdım. Bu işlem de bir süre aldıktan sonra tamamlandı.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda, Windows Update sorunsuz bir şekilde çalıştı ve 0x80080005 hatası ortadan kalktı.