Bilgisayarımın RAM MHz Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Çakır
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma format attım ve sistemi yeniden kurmaya çalışıyorum. Bu süreçte, bilgisayarımın RAM MHz değerini öğrenmem gerekiyor ama ne yazık ki nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda tecrübesi olanlar ve bilgisi olanlar lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler!

Merhaba, sizinle bilgisayarınızdaki RAM MHz değerini nasıl öğreneceğinizi paylaşmak isterim. İşte adım adım bir rehber:

1. Görev Yöneticisi'ni açın: Bunun için, görev çubuğundaki boş bir alana sağ tıklayarak ve "Görev Yöneticisi" seçeneğini tıklayarak yapabilirsiniz. Alternatif olarak, Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak da Görev Yöneticisi'ni açabilirsiniz.
  2. Performans sekmesine geçin: Görev Yöneticisi'nde, üstteki sekmelerden "Performans" sekmesini tıklayın.
  3. Bellek bölümüne gidin: Performans sekmesinde, sol taraftaki "Bellek" bölümünü tıklayarak RAM ile ilgili bilgilere erişin.
  4. RAM hızınızı kontrol edin: Bellek bölümünde, RAM'inizin hızını (MHz olarak) görebilirsiniz. Bu değer, "Hız" başlığı altında listelenir ve genellikle "DDR" veya "DDR4" gibi bir terimle birlikte görünür.
Eğer Görev Yöneticisi'nde bu bilgiyi bulamazsanız, alternatif olarak CPU-Z adlı üçüncü parti bir yazılım kullanarak da RAM hızını öğrenebilirsiniz:

1. CPU-Z'yi indirin ve yükleyin: CPU-Z'nin indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.
  2. CPU-Z'yi çalıştırın: Programı açın ve "Memory" (Bellek) sekmesine tıklayın.
  3. DRAM Frequency değerini kontrol edin: Bu sekmede, "DRAM Frequency" başlığı altında RAM hızınızı görebilirsiniz. Bu değeri 2 ile çarparak gerçek RAM hızınızı (MHz olarak) elde edersiniz.
Umarım bu yöntemlerle bilgisayarınızdaki RAM MHz değerini öğrenirsiniz. Başarılar ve iyi çalışmalar!