Bilgisayarda Silinmiş Dosyaları Nasıl Bulurum?

Mami

GadgetSüperNova
Dün gece bazı gereksiz dosyaları temizlerken yanlışlıkla önemli birkaç belgeyi sildim. Şimdi bu silinmiş dosyaları bilgisayarımda nasıl bulabileceğimi merak ediyorum. Windows kullanıyorum ve bu konuda pek bir bilgim yok. Deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Bu dosyalar işim için çok önemli ve onları geri getirmem gerekiyor. Lütfen adım adım ne yapmam gerektiğini açıklayabilir misiniz? Teşekkürler!

Bu dosyaları kaybetmek benim için büyük bir sorun ve stres kaynağı oldu. Projem için günlerce üzerinde çalıştığım veriler bunlardaydı. Umarım bir yolunu bulabiliriz.

Çözüm
Geri Dönüşüm Kutusunda bulamazsan, Windows'un "Dosya Geçmişi" özelliğini kullanabilirsin. Bu, otomatik olarak dosyalarının yedeklerini saklar. "Kontrol Paneli" > "Sistem ve Güvenlik" > "Dosya Geçmişi" yolunu izleyerek eski dosyalarına ulaşmayı dene.
Merhaba Mami, öncelikle panik yapma. Silinen dosyaları kurtarmak için birkaç yöntem var. İlk adım olarak, Geri Dönüşüm Kutusunu kontrol etmelisin. Dosyalar orada olabilir ve basitçe sağ tıklayıp "Geri Yükle" seçeneğiyle orijinal yerlerine döndürebilirsin.

Geri Dönüşüm Kutusunda bulamazsan, Windows'un "Dosya Geçmişi" özelliğini kullanabilirsin. Bu, otomatik olarak dosyalarının yedeklerini saklar. "Kontrol Paneli" > "Sistem ve Güvenlik" > "Dosya Geçmişi" yolunu izleyerek eski dosyalarına ulaşmayı dene.

Çözüm
Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, üçüncü parti veri kurtarma yazılımlarını deneyebilirsin. Recuva, EaseUS Data Recovery Wizard gibi programlar genellikle silinen dosyaları kurtarmada oldukça başarılıdır. Ancak, bu yazılımları kullanırken dikkatli olmalısın. Yanlış adımlar durumu daha da kötüleştirebilir.

Ayrıca, gelecekte benzer durumlarla karşılaşmamak için düzenli olarak yedek almanı öneririm. Windows'un yerleşik "Yedekleme ve Geri Yükleme" aracını kullanarak bu işlemi otomatik hale getirebilirsin.

Eğer tüm bu yöntemler işe yaramazsa ve verilerin gerçekten çok önemliyse, profesyonel bir veri kurtarma servisine başvurmayı düşünebilirsin. Bu, maliyetli olabilir ama kritik durumlarda en iyi çözüm olabilir.

Son olarak, bu tür durumları önlemek için, önemli dosyalarını bulut depolama hizmetlerine yedeklemek iyi bir fikir. Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi servisler, verilerin güvende kalmasını sağlar ve her yerden erişim imkanı sunar.