LG TV Ses Sorunu - Ev Sinema Sistemi ile Uyumlu Değil?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde LG marka yeni bir akıllı TV satın aldım ve ev sinema sistemi ile bağlamak istedim. Fakat, TV ile ev sinema sistemi arasında ses uyumsuzluğu sorunu yaşıyorum. Ses kesiliyor ve bazen gecikmeli geliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Hem TV hem de ev sinema sistemi HDMI ARC ile bağlı. Başkaları da bu tür uyumsuzluklar yaşadı mı? Yardımcı olabilecek herhangi bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler!

Merhaba! Bu tür ses uyumsuzluğu sorunları, genellikle ses formatları arasındaki uyumsuzluk veya cihaz ayarlarındaki hatalardan kaynaklanır. İlk olarak, TV'nizin ve ev sinema sisteminizin ses formatlarını kontrol edin. Her iki cihaz da aynı ses formatını desteklemelidir (örneğin, Dolby Digital, DTS, vb.).

Eğer ses formatları uyumluysa, şu adımları izleyerek cihaz ayarlarını kontrol edin ve gerekirse düzeltin:

1. LG TV'nizin ses ayarlarına gidin ve "Ses Çıkışı" seçeneğini kontrol edin. Burada "HDMI ARC" seçili olmalıdır.
  2. Ev sinema sisteminizin ses ayarlarını kontrol edin ve gerekirse HDMI ARC'yi etkinleştirin.
  3. Her iki cihazda da "CEC" (Tüketici Elektroniği Kontrolü) özelliğinin etkin olduğundan emin olun. Bu, cihazlar arasındaki iletişimi ve uyumluluğu sağlamaya yardımcı olur.
  4. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, HDMI kablonuzu değiştirmeyi düşünün. Bazı durumlarda, düşük kaliteli veya hasarlı HDMI kabloları ses sorunlarına neden olabilir.
Umarım bu öneriler sorununuzu çözmenize yardımcı olur. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, hem TV'nizin hem de ev sinema sisteminizin üretici desteği ile iletişime geçmeyi düşünün, çünkü daha spesifik bir sorun olabilir. Bol şans!