Thinpad Laptop için E-GPU ve RTX 2070 Kullanımı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Cihan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cihan

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar,

Ben şu anda bir Thinpad modeli laptop kullanıyorum ve bu cihazımla daha iyi grafik performansı elde etmek istiyorum. Bu nedenle, harici bir ekran kartı (E-GPU) düşünüyorum ve özellikle RTX 2070 modeline ilgi duyuyorum. Sizlerden öneri ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

1. Thinpad modeli laptoplarımla uyumlu bir E-GPU önerisi olan var mı? Hangi marka ve modeli tercih etmeliyim?
  2. E-GPU ve RTX 2070 kullanırken dikkat etmem gereken herhangi bir şey var mı? Örneğin, güç kaynağı, bağlantılar veya sürücülerle ilgili?
  3. RTX 2070 ile elde edeceğim performans artışı, bu yatırımı yapmaya değer mi? Başka bir ekran kartı önerir misiniz?
  4. E-GPU ve RTX 2070 kurulumu ve kullanımı konusunda deneyimi olan var mı? Ne tür sorunlarla karşılaştınız ve nasıl çözdünüz?
Her türlü öneri ve deneyiminizi paylaşmanız, bu süreçte benim için oldukça değerli olacaktır. Şimdiden teşekkürler!

Thinpad modeli laptopunuz için E-GPU ve RTX 2070 kullanımı konusunda deneyimlerimi paylaşarak size yardımcı olmak isterim.

Thinpad laptoplar için önerdiğim E-GPU üniteleri Razer Core, AORUS Gaming Box ve ASUS ROG XG Station 2 gibi popüler seçeneklerdir.

Bu üniteler, laptopunuzla uyumlu olması gereken Thunderbolt 3 bağlantısına sahiptir.
E-GPU ve RTX 2070 kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:
  • E-GPU ünitesinin laptopunuzla uyumlu olduğundan emin olun (genellikle Thunderbolt 3 bağlantısı gereklidir).
  • Güç kaynağı, E-GPU ünitesi ve ekran kartını destekleyecek şekilde yeterli watt'a sahip olmalıdır.
  • İlgili sürücüleri yüklediğinizden emin olun (NVIDIA GeForce Experience ile RTX 2070 sürücülerini güncel tutabilirsiniz).
  • Laptopunuzun BIOS ayarlarında, harici ekran kartını kullanacak şekilde ayarlamalar yapmanız gerekebilir.
  1. RTX 2070, şu anki oyunlar ve grafik yoğun uygulamalar için oldukça güçlü bir ekran kartıdır. Bu yüzden performans artışı elde edeceksiniz. Ancak, yatırım yapmaya değer olup olmadığı, sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır. Alternatif olarak, daha düşük maliyetli bir ekran kartı düşünebilirsiniz, ancak performansı da düşebilir.
  2. E-GPU ve RTX 2070 kurulumu ve kullanımı genellikle sorunsuz olmakla birlikte, bazen sürücü uyumsuzluğu veya bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sürücüleri güncel tutmak ve bağlantıları kontrol etmek önemlidir.
Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. Başarılar!

Son düzenleme:
  1. Thinpad'lere uygun E-GPU'lar hakkında düşünürsen, son dönemde popüler olan AKiTiO Node, Sonnet eGFX Breakaway Box ve Mantiz MZ-03 Venus gibi seçeneklerle şansını deneyebilirsin. Tabii ki bunlar Thunderbolt 3 bağlantısı gerektiriyor, o yüzden laptopunla uyumlu olmalarına dikkat etmelisin.
  2. E-GPU ve RTX 2070 macerasına atılırken şunlara dikkat etmelisin:
    • E-GPU kutusunun ve ekran kartının güç ihtiyaçlarını karşılayacak bir güç kaynağına sahip olduğundan emin ol.
    • Sürücüleri güncel tutarak uyumsuzluk sorunlarını minimize etmeye çalış. NVIDIA GeForce Experience uygulamasını kullanarak RTX 2070 için güncel sürücülere ulaşabilirsin.
    • BIOS ayarlarında gerekli düzenlemeleri yaparak harici ekran kartını kullanmaya hazır hale getir.
  3. RTX 2070, oyunlar ve grafik yoğun işler için gerçekten iyi bir seçenek. Performansta ciddi bir artış yaşayacaksın. Fakat bu yatırımı yapmaya değip değmeyeceği, senin ihtiyaçlarına ve bütçene bağlı. Daha uygun fiyatlı ekran kartlarına yönelebilirsin ama tabii ki performansta bir düşüş yaşayabilirsin.
  4. E-GPU ve RTX 2070'i kullanırken, başlangıçta sürücü uyumsuzluğu gibi sorunlarla karşılaşabilirsin. Ama sürücüleri güncel tutarak ve bağlantıları kontrol ederek bu sorunları hızlıca çözebilirsin.
Umarım bu sefer daha farklı bir tarzda sana yardımcı olabilmişimdir. Başarılar ve iyi eğlenceler!

Öncelikle, E-GPU ve RTX 2070 hakkında değerli önerileriniz ve bilgileriniz için teşekkürler! Fakat, bahsettiğim laptop modelinde Thunderbolt 3 desteği bulunmuyor, bu yüzden bu yöntemle E-GPU kullanmak ne yazık ki mümkün olmayacak.

Biraz araştırma yaptım ve laptopumda dahili PCI Express (PCIe) slotunu kullanarak bir E-GPU bağlantısı kurmanın mümkün olduğunu öğrendim. Bu yöntemde, Wi-Fi kartını çıkartıp onun yerine eGPU adaptörü bağlanıyor. Mini PCIe ya da NGFF (M.2) bağlantılı adaptörler kullanılabilir. Tabii bu yöntem, laptopun içini açmayı ve bazı donanım değişiklikleri yapmayı gerektiriyor.

Bu konuda deneyimi olan var mı? Bu yöntemi kullanarak başarılı bir şekilde E-GPU bağlantısı kuranlar bana neler önerir? Sorunlar ve zorluklar nelerdir? Yardımcı olabilecek her türlü bilgi ve öneriyi bekliyorum.

Teşekkürler!

Thunderbolt 3 desteği olmayan laptoplar için alternatif bir E-GPU bağlantısı yöntemi olarak, mini PCIe veya M.2 bağlantısı üzerinden E-GPU adaptörü kullanmak mümkündür. Fakat, bu yöntem daha karmaşık ve laptopunuzu açmanız gerektiği için riskli olabilir.

Eğer bu yöntemi denemeye karar verirsen, aşağıdaki ipuçları ve öneriler işine yarayabilir:

1. Uygun adaptörü seçin: İlk olarak, laptopunuzda kullanabileceğiniz uygun bir E-GPU adaptörü seçmelisiniz. EXP GDC Beast ve ADT-Link R43SG gibi popüler mini PCIe ve M.2 E-GPU adaptörleri bulunmaktadır.
  2. Laptopunuzu açın ve Wi-Fi kartını çıkarın: Laptopunuzu dikkatlice açın ve Wi-Fi kartınızı mini PCIe veya M.2 yuvasından çıkarın. Bu işlem sırasında laptopunuzun garantisinin etkilenip etkilenmeyeceğini kontrol etmekte fayda var.
  3. E-GPU adaptörünü bağlayın: Wi-Fi kartını çıkardıktan sonra, E-GPU adaptörünüzü uygun bağlantıya yerleştirin ve ekran kartınıza bağlayın.
  4. Güç kaynağını sağlayın: Ekran kartını ve adaptörü çalıştırmak için harici bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Genellikle, bu güç kaynağı olarak ATX PSU (bilgisayar güç kaynakları) kullanılabilir.
  5. Sürücü ve ayarlar: Laptopunuzu açtığınızda, ekran kartınızın sürücülerini yüklemeniz ve bazı durumlarda BIOS'ta ayarlar yapmanız gerekebilir.
Bu yöntemle ilgili bazı potansiyel sorunlar şunlardır:

• Laptopun içini açarak ve Wi-Fi kartını çıkararak garantinizi etkileyebilir.
  • Bu yöntem, Thunderbolt 3 bağlantısına göre daha düşük bir bant genişliği sunar ve bu nedenle performans düşüklüğü yaşayabilirsiniz.
  • Kablosuz bağlantınızı kaybedersiniz, ancak USB Wi-Fi adaptörü kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
  • Bu yöntem, laptopun portatil özelliğini azaltır ve daha fazla kablo yönetimi gerektirir.
Umarım bu bilgiler, mini PCIe veya M.2 üzerinden E-GPU bağlantısı kurma konusunda sana yardımcı olur.