Win11 Debloat Nedir?

Windows 11, gelişmiş özellikleri ve kullanıcı dostu arayüzü ile birçok kişinin tercih ettiği bir işletim sistemi haline geldi. Ancak, bazı kullanıcılar Windows 11’in yüklemesiyle birlikte gelen gereksiz programlardan ve bloatware'den rahatsız olabiliyor. Bu rehberde, "Win11 Debloat" kavramını detaylı bir şekilde ele alarak, bu işlemin ne olduğunu ve nasıl yapılacağını anlatacağız.

Win11 Debloat Nedir?​

"Win11 Debloat", Windows 11 işletim sisteminde gereksiz veya kullanılmayan uygulamaların ve hizmetlerin kaldırılması işlemidir. Bu işlem, sistem performansını artırmak, depolama alanını boşaltmak ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla yapılır. Bloatware olarak adlandırılan bu gereksiz programlar, genellikle bilgisayar üreticileri tarafından önceden yüklenir ve çoğu zaman kullanıcılar tarafından kullanılmaz.

Win11 Debloat Nasıl Yapılır?​

Windows 11'de gereksiz programları ve hizmetleri kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır. İşte adım adım rehber:

1. Ayarlardan Uygulamaları Kaldırma:

• Adım 1: Başlat menüsüne tıklayın ve "Ayarlar"ı açın.
    • Adım 2: "Uygulamalar" sekmesine gidin.
    • Adım 3: "Uygulamalar ve özellikler" bölümünde, kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun.
    • Adım 4: Uygulamayı seçin ve "Kaldır" butonuna tıklayın.
  2. PowerShell Kullanarak Debloat İşlemi:

• Adım 1: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve "Windows PowerShell (Yönetici)" seçeneğini seçin.
    • Adım 2: Aşağıdaki komutları kullanarak bloatware'leri kaldırın:
    • Kod:
      Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage
    • Adım 3: Ek bloatware’leri kaldırmak için uygun PowerShell komutlarını kullanabilirsiniz. Örneğin:
    • Kod:
      Get-AppxPackage *3dbuilder* | Remove-AppxPackage
      1. Üçüncü Parti Araçlar Kullanarak Debloat:

• Bazı kullanıcılar, Windows 11'de bloatware'i kaldırmak için üçüncü parti yazılımlar kullanmayı tercih edebilir. Bu yazılımlar, kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir debloat işlemi sunar. Önerilen bazı araçlar şunlardır:
          • Debloat Windows 11 Script: GitHub üzerinde bulunan bu script, birçok gereksiz uygulamayı otomatik olarak kaldırır.
          • O&O AppBuster: Kullanıcıların Windows uygulamalarını kolayca kaldırmasını sağlar.
    • Win11 Debloat İşleminin Avantajları​

• Performans Artışı: Gereksiz uygulamaların kaldırılması, sistem performansını önemli ölçüde artırabilir.
      • Depolama Alanı: Kullanılmayan uygulamaların silinmesi, değerli depolama alanı sağlar.
      • Hızlı Başlangıç: Daha az uygulama, daha hızlı bir başlangıç süresi anlamına gelir.
      • Güvenlik: Az sayıda uygulama, potansiyel güvenlik risklerini azaltır.
Windows 11’de debloat işlemi, gereksiz uygulamalardan kurtulmak ve sistem performansını optimize etmek için harika bir yöntemdir. Yukarıda belirtilen adımları takip ederek, Windows 11 deneyiminizi daha hızlı ve verimli hale getirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri