Windows 10 Nasıl Format Atılır?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Xanadu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Xanadu

GadgetEfsanesi
Merhaba arkadaşlar,

Windows 10 işletim sistemi olan bilgisayarınıza format atmak ve temiz bir kurulum yapmak isteyenler için adım adım anlatım yapacağım. Sorularınızı ve tecrübelerinizi paylaşarak bu süreçte birbirimize yardımcı olalım.

Windows 10 format atma işlemine başlamadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle önemli verilerinizin yedeğini alın ve USB flash bellek veya harici bir diske kaydedin. Format işlemi sırasında tüm veriler silinecektir. Ayrıca, internet bağlantınızın olduğundan emin olun ve bir USB flash bellek (en az 8 GB) hazır bulundurun.

İlk adım olarak Windows 10 medya oluşturma aracını indirin. Bu bağlantıya gidin: Windows 10'u İndirin ve "Şimdi İndir" seçeneğine tıklayarak indirme işlemini başlatın.

İndirilen aracı çalıştırın ve kabul et butonuna tıklayarak kullanım koşullarını kabul edin. Ardından "Önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturun" seçeneğini işaretleyin ve USB belleğinizi seçin. Bu işlem, Windows 10 kurulum dosyalarını USB belleğe kopyalar.

Medya oluşturma aracı bu işlemi otomatik olarak yapacaktır. USB belleğiniz önyüklenebilir hale geldikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatırken, BIOS'a girin (genellikle F2, F10 veya DEL tuşları kullanılır) ve önyükleme sırasını değiştirerek USB belleğinizi öncelikli hale getirin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve USB bellekten önyükleme yaparak Windows 10 kurulum ekranını açın.

Kurulum ekranında dil, zaman ve klavye türünü seçin ve "Şimdi Yükle" seçeneğine tıklayın. Lisans koşullarını kabul edin ve "Özel: Sadece Windows yükleyin (ileri düzey)" seçeneğini belirleyin. Şimdi mevcut bölümleri silebilir ve yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Disk bölümleri listesinde, mevcut bölümlerin üzerine gelin ve "Sürücü seçenekleri (ileri düzey)" altındaki "Sil" düğmesine tıklayarak bölümü silin. Tüm bölümleri sildikten sonra, "Yeni" düğmesine tıklayarak yeni bir bölüm oluşturun. Oluşturulan bölüm üzerinde "İleri" butonuna tıklayarak Windows 10 kurulumuna başlayın.

Kurulum tamamlandığında bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. USB belleği çıkarın ve BIOS'a girerek önyükleme sırasını eski haline getirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows 10 ile ilk kez karşılaşın.

Windows 10 genellikle çoğu sürücüyü otomatik olarak tanır ve yükler. Yine de, sürücülerinizi güncellemeniz ve eksik olanları yüklemeniz önemlidir. Bu işlem için cihaz üreticinizin web sitesini ziyaret ederek gerekli sürücüleri indirebilirsiniz. Ayrıca, daha önce yedeklediğiniz verilerinizi geri yükleyebilir ve gerekli uygulamaları tekrar kurabilirsiniz.

Bu adım adım yöntemle Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza format atarak temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Eğer başka sorularınız varsa, lütfen burada paylaşın ve birbirimize yardımcı olalım. İyi formatlamalar!